Гавриленко Віктор Семенович
Віктор Семенович Гавриленко – людина сильної волі та цілеспрямованості, яка своє життя присвятила природоохоронній та науковій діяльності. Народився 1 грудня 1955 року в с. Шевченкове Бердянського району Запорізької області.
Фах біолога здобув у Дніпропетровському державному університеті (1973–1978).
Завершивши навчання, працював на посаді старшого наукового співробітника Державного лісового заповідника "Кодри" Республіки Молдова (1978–1990). Тут пройшов шлях від науковця до заступника директора з наукової роботи. Диплом з відзнакою проклав молодому спеціалісту шлях до подальшої наукової кар'єри і визначив вступ до аспірантури за спеціальністю "екологія" при Дніпропетровському державному університеті.
Завдяки наполегливій і спрямованій праці Віктор Семенович підготував кандидатську дисертацію на тему "Функціональна роль комахоїдних птахів в дібровних біогеоценозах заповідника "Кодри" при взаємодії з консорцією дуба", яку успішно захистив у 1987 р. та отримав вчений ступінь кандидата біологічних наук.
Глибока професійна підготовка, безмірна любов до природи, виняткова працелюбність, принциповість, активна життєва позиція, невичерпна енергія і відповідальність В.С. Гавриленка сприяли формуванню і розкриттю його сутності не тільки як орнітолога, еколога, але й керівника відомої в країні та за кордоном природоохоронної науково-дослідної установи міжнародного значення.
Із понад тридцяти років діяльності в екологічній сфері двадцять років його життя присвячено заповіднику "Асканія-Нова": з 1990 року працює директором Державного заповідника "Асканія-Нова", одночасно заступником директора з наукової роботи в заповідному комплексі Інституту тваринництва степових районів ім. М.Ф. Іванова "Асканія-Нова", з 1995 року по теперішній час – директором Біосферного заповідника "Асканія-Нова" імені Ф.Е. Фальц-Фейна НААН України.
Свою роботу керівника установи В. Гавриленко вміло поєднує з активною науково-дослідною та викладацькою. Успіхи Віктора Семеновича на науковій ниві достойно оцінені науковою спільнотою, про що свідчить присвоєння вченого звання старшого наукового співробітника за спеціальністю "екологія" (1994), звання почесного професора Дніпропетровського державного аграрного (1997) та Херсонського державного аграрного (2005) університетів.
Його активна робота по забезпеченню проведення комплексу заходів, спрямованих на поліпшення стану довкілля та поширення екологічних знань, благоустрій прилеглих до населених пунктів територій, збереження природно-заповідних об’єктів, активізацію контролю за додержанням природоохоронного законодавства високо оцінена державою.
У 2005 р. В. Гавриленку присвоєно почесне звання "Заслужений природоохоронець України". Він нагороджений відзнакою Президента України – орденами "За заслуги" ІІІ ступеня (1998) та ІІ ступеня (2010), медаллю "Козацька слава" (2002), Почесною Грамотою Радянського Комітету МАБ "Людина і біосфера" (1985), Почесною Грамотою УААН (1998, 2003), Почесною Грамотою Держслужби заповідної справи України (2005, 2010), Почесною Грамотою Міністерства культури і туризму України (2007), Почесною Грамотою Мінприроди (2009), Подякою міністра охорони навколишнього природного середовища (2010).
Віктор Семенович – один з високоавторитетних фахівців заповідної справи, добре знаний у міжнародних організаціях, учасник численних міжнародних природоохоронних проектів. У його науково-дослідницькому доробку багато оригінальних праць, виступів на міжнародних наукових конференціях, симпозіумах, з'їздах, нарадах.
Він є співавтором методичного посібника "Програми Літопису природи" для заповідників та національних парків України, ряду законодавчих актів та нормативно-правових документів, спрямованих на врегулювання і вдосконалення відносин у галузі охорони, використання і відтворення природних ресурсів та природних комплексів, Державних цільових екологічних програм.
За його пропозиціями та обґрунтуванням створено Концепцію і Проект резервування цілинних осередків степу у регіоні Біосферного заповідника "Асканія-Нова" імені Ф.Е. Фальц-Фейна та надання їм природоохоронного статусу. В установі під науковим керівництвом В. Гавриленка здійснюється на сучасному рівні виконання наукових досліджень з вивчення особливостей динамічних процесів природних і штучних екосистем Біосферного заповідника "Асканія-Нова" та забезпечення довгострокової перспективи збереження його біорізноманіття, рідкісних та зникаючих видів тварин і рослин, фонового моніторингу природного середовища, паркобудівництва.
Віктор Семенович не тільки організує численні експедиційні виїзди, які охоплюють регіон заповідника, проведення щорічних обліків птахів, але й безпосередньо виконує цю роботу у складі орнітологічних груп. Має 170 наукових праць з питань заповідної справи, екології, орнітології, в тому числі 5 робіт монографічного характеру, 4 практичних рекомендації природоохоронного напрямку.
Упродовж 12 років В.С. Гавриленко є головним редактором фахового наукового журналу "Вісті Біосферного заповідника "Асканія-Нова", випусків матеріалів наукових конференцій "Актуальні питання збереження та відновлення степових екосистем" (1998), "Заповідні степи України: сучасний стан та перспективи їх збереження" (2007 р.) та ін.
Протягом багатьох років В. Гавриленко проводить серйозну і значну природоохоронну, наукову та громадську роботу. Він є членом Національного комітету з програми ЮНЕСКО "Людина і біосфера"; наукової ради НАН України з питань заповідної справи; відділення землеробства, меліорації та агроекології НААНУ, науково-технічної ради Державної служби заповідної справи Мінприроди України, депутатом районної ради.
Віктор Семенович характеризується високими професіоналізмом та рівнем організаторських здібностей, умінням оперативно розбиратися в складних ситуаціях і вирішувати їх оптимально. Серед особистих якостей виділяються такі риси, як широкий науковий світогляд, досконале володіння науковою фаховою інформацією та почуття нового, рішучість, енергійність, відданість справі і усвідомлення особистої відповідальності.
Завдяки його таланту конструктивного і вимогливого керівника біосферний заповідник став провідним центром із питань заповідного степознавства, членом Міжнародної та Євроазіатської асоціацій зоопарків та акваріумів. Приведено у відповідність завданню заповідника – збереженню та відтворенню степових екосистем, біорізноманітності світової флори і фауни – його наукову, природоохоронну та виробничу діяльність. Заповідник функціонує як одна з провідних наукових природоохоронних установ України, яка має міжнародне значення та входить до всесвітньої мережі заповідників ЮНЕСКО за програмою "Людина і біосфера", водно-болотних угідь міжнародного значення.
Віктор Семенович постійно дбає про розбудову заповідника, укріплення його матеріально-технічної бази. Проведена значна робота з відновлення садиби заповідника та створення унікального музейного комплексу, відбулося урочисте відкриття пам'ятника засновнику заповідника Фрідріху Едуардовичу Фальц-Фейну. Заповідник став центром просвітницької роботи, утвердження принципів сталого розвитку регіону. Установою проведено широку рекламну кампанію з демонстрації екскурсійних маршрутів серед представників делегацій з країн ближнього і далекого зарубіжжя, учнівства, студентства, широких верств населення.
Завдяки здійсненим під керівництвом В.С. Гавриленка організаційним заходам туристичний потік досяг найкращих за останні 25 років показників. Установа стала переможцем загальнонаціональної акції "7 природних чудес України" та півфіналістом Всесвітнього конкурсу "7 нових чудес природи". За значні досягнення в еколого-освітній діяльності заповідник нагороджений дипломами міжнародних та національних виставок, а директор – знаком "Почесний працівник туризму України", грамотою Херсонської обласної державної адміністрації за перемогу заповідника у щорічному конкурсі "Туристичний вернісаж", у номінації "Рекорд року" (2009).
ChasChuriz
RoberBRUG
ChasChuriz
ChasChuriz
ChasChuriz
ChasChuriz
ChasChuriz
ChasChuriz
ChasChuriz
ChasChuriz
ChasChuriz
ChasChuriz