Фрідріх Едуардович Фальц-Фейн
Фрідріх Едуардович Фальц-Фейн народився 16 лютого 1863 року в Асканії-Нова в сім'ї Едуарда Івановича та Софії Богданівни Фальц-Фейн і був старшим серед семи братів і сестер. Любов до природи юному Фрідріху прищепив гувернер француз Кондарс. У віці 17 років в нагороду за добре складені іспити за курс гімназії отримав від батька дозвіл на свій перший вольєри. Тут, поблизу господарської садиби, Фрідріх огородив 8 десятин землі, де тримав кілька степових тварин. У 1882 році Фальц-Фейн поступає в Дерптський університет і протягом курсу навчання за час канікул об'їжджає всі найбільші ботанічні сади і зоопарки світу.
Закінчивши університет в 1889 році, Фрідріх почав цілеспрямовано охороняти першу ділянку майбутнього заповідника в районі урочища Кролі. Однак ця ділянка виявляється не дуже відповідною, тому що по ній раніше проходив чумацький шлях, і тоді за порадою ботаніка Івана Кондратовича Пачоського Фальц-Фейн закладає в 1898 році нові заповідні ділянки в 500 і 120 десятин. У 1897 року він створює зоопарк і ботанічний сад, з 1898 року - заказник (природничий музей).
Під його керівництвом прориті свердловини на глибину 70 метрів, з яких щодня для поливів за допомогою потужного насоса викачують до 300 тисяч відер води. Після смерті батька Фрідріх вигнав надто господарського керуючого маєтком Подоба, що засуджував збиткові природоохоронні заходи молодого спадкоємця і його даремні біологічні дослідження. Практично весь прибуток від продажу овець і шерсті Фальц-Фейн (по 20-40 тисяч на рік) тепер витрачав на розвиток заповідника. Пізніше Фрідріх Едуардович провів в Асканію водопровід, телеграф, телефон, електричне освітлення, побудував пошту, лікарню, зібрав велику бібліотеку.
У 1899 році за допомогою мандрівника генерала Петра Кузьмича Козлова Фальц-Фейн, після декількох невдалих спроб, нарешті здобуває в Монголії коней Пржевальського. Імператор Микола II дарує Фрідріху свого жеребця і незабаром в Асканії вперше в світі дають приплід дикі коні. На зламі століть в Асканії-Нова міститься 58 видів ссавців, 344 види птахів, а в загальній складності майже 2000 різних тварин. У квітні 1902 року з Біловежжі привозять зубрів, які теж охоче розмножуються на новому місці. У тому ж році І. К. Пачоський та сам почав активно вивчати асканійській степ.
Коли під розпал революційних повстань в грудні 1905 року селяни руйнують власність Фальц-Фейнів Хорли, Преображенку, Максимівку, Дофін, Дарівку, херсонський губернатор направив на допомогу солдатів і козаків, які врятували Асканію від розорення, але Фрідріх Едуардович починає замислюватися про необхідність державної охорони та націоналізацію заповідника. На початку 1917 року Фальц-Фейн залишає Асканію, а ще через рік виїжджає до Німеччини, важко переживаючи розлуку зі своїм заповідником. Фрідріх Едуардович Фальц-Фейн помер 2 серпня 1920 року в німецькому санаторії Бад Кіссінген і був похований на кладовищі Дванадцяти апостолів у Берліні. На могильному камені, прикрашеному зображеннями двох степових орлів, висічений напис: «Тут спочиває знаменитий творець" Асканії-Нова "»... Докладніше
ChasChuriz
ChasChuriz
ChasChuriz
ChasChuriz
ChasChuriz
ChasChuriz