Фальц-Фейн Едуард Олександрович
Барон Едуард Олександрович фон Фальц-Фейн - російський дворянин, підданий князівства Ліхтенштейн, меценат. Відомий спортсмен, талановитий журналіст, щасливий бізнесмен і рідкий по щедрості і безкорисливості колекціонер і меценат. За успіхи в бізнесі нагороджений міжнародною премією "Кришталевий глобус". За сприяння у поверненні художніх шедеврів, втрачених Росією у воєнні роки, нагороджений Орденом Дружби народів.
Едуард Олександрович - особистість надзвичайно яскрава, воістину епохальна (нещодавно барон відзначив своє 90-річчя, а це воістину ціла епоха) і самобутня. Едуард Фальц-Фейн народився 14 вересня 1912 в Росії за п'ять років до революції 1917 року. У 1917 році п'ятирічний Едуард разом з батьками гостював у діда в Санкт-Петербурзі і фактично став свідком жовтневого перевороту. Едуард мало що пам'ятає про тих неясних днями, знає лише, що його дід-генерал дивом уникнув розстрілу. Сім'я маленького Едуарда в повному складі бігла за кордон - до Німеччини. Через два роки від сильних емоційних переживань батько майбутнього барона раптово помер, так що вихованням хлопчика став займатися його дід. Саме він прищепив своєму онукові величезну любов до Росії, до її культури і мови.
У 1991 році майже вісімдесятирічний старець нарешті-то вперше отримав офіційне запрошення від президента Росії Бориса Єльцина. Едуард Олександрович відомий в першу чергу тим, що збирав (і продовжує збирати) предмети мистецтва, вивезені з Росії в смутні часи Жовтневої революції і що послідувала за цим Громадянської війни. Мало того, всі куплені на аукціонах або у приватних власників твори мистецтва барон дарував російським музеям. Зокрема, завдяки Едуарду Фальц-Фейну на батьківщину повернулися такі цікаві експонати, як скульптурний відбиток рук геніального Шаляпіна, портрет князя Потьомкіна кисті Левицького, що має величезну історичну цінність перський килим, який був подарований на 300-річчя Будинку Романових імператору Миколі II (на цьому килимі були майстерно зображені всі члени царської сім'ї).
Протягом майже десяти років невтомний барон разом зі своїм другом відомим журналістом і публіцистом Юліаном Семеновим намагався напасти на слід знаменитої Янтарної кімнати, викраденої німецькими окупантами під час Другої світової війни. Кілька десятків досвідчених криміналістів та істориків з різних країн Європи входили в "пошукову команду" барона, але їх розслідування так і не принесли очікуваних результатів. За останні кілька років барон збудував дві церкви на Україну, звідки родом його мати, а також віддав чималі кошти на реставрацію церкви Пажеського корпусу, в будівлі якого - Воронцовському палаці - вже довгі роки знаходиться Санкт-Петербурзьке військове суворовське училище. Едуард фон Фальц-Фейн по праву розраховує на те, що пам'ять його діда, генерала Єпанчіна, буде увічнена хоча б у стінах цього військового закладу.
http://www.artkavun.kherson.ua/falts_fejn_eduard_aleksandrovich.htm